Talaan ng mga Nilalaman:
2025 May -akda: John Day | [email protected]. Huling binago: 2025-01-13 06:58
Isang beadandó során csapatunk célja egy okos parkoló kialakítása volt. Az alapelgondolás a be- és kimenő autók számlálása, és ezzel a parkoló foglaltságának megadása volt. Ito ay isang munka során e-mailküldő és tweetelő funkcióval bővítettük, hogy a parkolni vágyók folyamatosan értesítve legyenek a szabad helyekről.
Hakbang 1: Eszközök, Alkatrészek
A megvalósításhoz az első lépés megfelelő eszközök beszerzése volt, melyek a következők:
● Raspberry Pi 3
www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-3-model-b/
● Ultrahangos távolságmérő HC-SR04
hobbielektronikabolt.hu/spd/HCSR04/Ultrahangos-tavolsagmero-HC-SR04
● szenzoroknak külön dashboard, iletve ahhoz szükséges kábelek, 1000 Ω-os ellenállások
● tápforrás - Powerbank
Hakbang 2: Raspberry Pi És Szenzorok
Második lépésként összeállítottuk a hardveres részt, vagyis bekötöttük a 2 ultrahang szenzort és feltelepítettük az operációs rendszert Raspberry Pi-re. Sa gayon, mag-aral ng isang működésüket ay ellenőrizzük, pár sornyi kóddal teszteltük azt.
Hakbang 3: Alapkód Megírása
Következőleg az alap kódot írtuk meg. Az elgondolás alapja az objektumok (autók) érzékelése volt. Maaring i-post ang iyong meg, hogy amennyiben egy a ki- vagy bemenő jármű érkezik a megfelelő szenzor előtt elhaladva az alaptávolság lecsökken. Attól függően, hogy a kimenő, vagy a bemenő szenzor érzékeli csökkenti, illetve növeli a bent tartózkodó autók számát.
Hakbang 4: Tesztelés
A munka során minden kódrész megírása után teszteltünk, hogy egy esetleges hibát azonnal javítani tudjunk, illetve, hogy könnyen kiszűrhessük, melyik részben történt hiba.
Az alapkód tesztelése során több paraméterváltoztatást kellett végeznünk. Ilyenek voltak az eredetileg megadott hibatűrés alapértékei, illetve a szenzorok magbigaysei közötti időintervallumok.
A hibatűrés értékeit eredetileg fixen állítottuk be, viszont tekintettel arra, hogy a rendszert csak felállítani kelljen egy esetleges helyváltoztatás esetén, az első tesztelés után if szekvenciát haszrtát haskrt.
Hakbang 5: Dagdag na Funkciók
Az 5. lépésben egyrészt extra másrészt tájékoztató jelleggel további funkciókat vezettünk be. Mag-click dito upang ma-update ang pahina, i-email ang email at i-update ang pahina.
Mindkettő esetében 30 percenként érkezik az értesítés, ami a foglaltságról ad tájékoztatást.
Hakbang 6: II. Tesztelés
A következő lépésként az újonnan hozzáadott elemek működését teszteltük.
Ito ay isang twitter résznél fedeztünk fel egy olyan hibát, ami a kód működésének leállásához vezethet. Ang isang Twitter na nagkakaroon ng isang duplikált posztokat, 30 araw ay 50 volt a foglaltság, ito ang karamihan ay az, hibát jelez, ito ay isang program nem fut le. Sa makatuwid, ang isang problémát meg ay oldotta és a posztok hitelességét és segít javítani.
Hakbang 7: Főpróba
Utolsó lépésként a teljes összeállított rendszert kellett tesztelnünk. Ezt a Mobilis parkolójában néhány önkéntessel végeztük el. Ez esetben is szükség volt egy kis paraméterezésre, amivel megfelelően tudtuk számolni az áthaladó járművek számát.
A tesztet 3 önkéntes segítségével végeztük, tehát a kocsik elhaladásával a foglaltság nőtt, és amikor azok a parkolót elhagyták, a foglaltság visszacsökkent az eredeti értékre. Isang teszt alapján megállapítottuk, hogy 1.5-ös oras ng pag-set up (oras ng pagtulog) volt a legoptimálisabb arra, hogy az elhaladó kocsikat megfelelően érzékelje.
Ahhoz, hogy a munkánkat a vizsga során is be tudjuk mutatni, egy kartondobozból készített,, pályát”hoztunk létre, ahol a szenzorok fixen rögzítésre kerültek.